יום שישי, 10 ביוני 2011

דירוג נשות התנ"ך - אשת חיל מי ימצא?

כשחושבים על נשים חזקות בתנ"ך בד"כ חושבים על אסתר המלכה ועל יעל שהרגה את סיסרא, אך למעשה, כמו שמיד נראה לכבוד חג שבועות, מגילת רות מבליטה את הכח הנשי בתנ"ך לא פחות - בכח הדיבור.
איך ניתן לראות זאת? האם רות היא המשמעותית יותר במגילה? ומיהי האשה המשמעותית ביותר בתנ"ך?
מאז ההתעסקות בפרוייקט הגמר שלי (ועל כך בהזדמנות אחרת), גברה אצלי הסקרנות בנוגע לאופן בו ניתן לקבל תובנות על טקסטים מניתוח המילים הבודדות בו ומניתוח הקשר בין המילים הללו (שני תחומים שקשורים לכך לדוגמא: NLP, CoWord Analysis). קיימים כלים ומחקרים שונים על איך להציג תובנות ויזואליות על סמך ניתוח מילים וקשרים ביניהם. לדוגמא, אתר בשם Wordle מראה בצורה ויזואלית ופשוטה שכיחות הופעה של מילים בטקסט כלשהו. מסקרן לראות איך בצ'יק אפשר לראות דברים מעניינים באמצעותו על טקסטים שונים - נאומים, ראיונות וכן, גם ספרי תנ"ך.

בהעתקת טקסט מגילת רות לאתר Wordle מתקבלת התמונה הבאה:
במבט ראשון, מילים כמו "ותאמר" ויאמר" נראות 'מזבלות', אז בואו נתעלם מהן רגע.
אפשר להבחין באופן ברור שנעמי היא האשה ששמה מוזכר הכי הרבה פעמים, אחריה מופיע אלוהים ואז בועז (אם אתם מחפשים את רות, אז היא נמצאת ממש מעל המילה "ויאמר"). מסקנה כזו מאירה בצורה מעניינת קודם כל את העובדה ששם המגילה בכלל מיוחס לרות...

במחשבה נוספת, דווקא מילה כמו "ותאמר" הופכת למאוד מעניינת. תחשבו על זה רגע - זו אפשרות לבדוק את הכח של נשים בתנ"ך, ובאופן ספציפי יותר לבדוק את כח הדיבור שלהן וכמה יש להן 'Say'. כלומר, כמה בתנ"ך מוזכרות אמירות של נשים ומיהן אותן נשים? 
קיימות מספר מילים שמתייחסות לדיבור בתנ"ך בהקשר הנשי מלבד "ותאמר": "ותען", "ותגד", "ותקרא", ואולי עוד. כאן אתייחס רק ל"ותאמר" כיוון שהיא הנפוצה מכולן.
חיפושים כאלה הם כבר יותר מוכרים. אפשר להשתמש בקונקורדנציות שונות כמו זה של סנונית ולראות תכלס כמה ומתי נאמר "ותאמר". בהקשר של "ויאמר" רק אציין שמן הסתם בתנ"ך הוא מופיע משמעותית יותר מאשר "ותאמר", אך חשוב להדגיש שרבים מה"ויאמר"-ים מופיעים בהקשר לדברי האל ולאו דווקא לאמירות של גברי התנ"ך.

להלן השוואה בין נשים בולטות בתנ"ך לפי - הופעה כרונולוגית (מדורג מימין), אזכורי השמות שלהן בתנ"ך (מדורג באמצע) ואזכורי ה"ותאמר" שלהן (מדורג משמאל):

אז לפי אזכורי שמות, ארבע הנשים המובילות הינן: שרה, אסתר, רחל ולאה (רבקה ונעמי מיד לאחר מכן). אך מבחינת דיבורים ("ותאמר") ניתן לראות מהפך: רבקה, נעמי, לאה ורות הן הרביעייה הפותחת, אסתר ורחל מעט אחריהן, ושרה הרחק מאחור.
ההבדל המשמעותי ביותר מופיע אצל שרה ואולי הוא דווקא זה שמבליט את שני סוגי הנשים בתנ"ך - דמות נשית שמופיעה ברקע ומשפיעה מאחורי הקלעים לעומת זו שמדברת ופועלת בחזית.
ובכן, לסיכום:
- 'נשות החיל' בתנ"ך, שגם משפיעות ברקע וגם בחזית לפי שני הדירוגים הן: לאה, רבקה, רחל, אסתר ונעמי.
- שמה של מגילת רות מסיט את מבטנו מנעמי, אך כעת ברור לנו שלדבר משמעויות אחרות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה