יום שישי, 7 באוקטובר 2011

מסע בזמן ביום כיפור

יום כיפור מזוהה מאוד עם בקשת סליחה. המילה הקצרה הזו מעידה על התמודדות עם העבר - מצד אחד הכרה בטעות או רצון להסיר מועקה מהלב, ומצד שני שאיפה שהצד השני אכן יסלח, ישאיר את מה שקרה מאחור ודברים ישובו להיות כשהיו.

אך לא פשוט לבקש סליחה:
יש אנשים עבורם סליחה מעידה על חולשה ולכן יימנעו מלומר זאת.
יש המרחיקים את בקשת הסליחה ואומרים "סוֹרי" או מפיצים סטטוסי 'סליחה' רחבי תפוצה בפייסבוק.
ויש את האוכלים את עצמם מבפנים, אשר לא מצליחים להשתחרר מהעבר ולא סולחים לעצמם.

ועם כל זאת, בעת חשבון נפש אין סיבה להסתפק רק בעבר. ביום כיפור ובימים הנוראים אפשר לעשות מעין מסע בזמן. בשביל מסע שכזה לא צריך מדע בדיוני או להבין בפיזיקה, אלא פשוט להתחבר לרצף המחשבות שתקופה כזאת יכולה לעורר, כך שעבר, הווה ועתיד נפגשים בנקודה אחת.

אדם עשוי להיכנס לנקודה הזו מבולבל ומלא חרטה ובשאיפה יצא שלם ומחובר יותר לעצמו ולסובב אותו. הכל בר-שינוי בהווה, ולכן ניתוח לקחי העבר והכנסתם לפרופורציה בעזרת העתיד והשאיפות לגביו עשוי להביא לתובנות ותוכניות חיוביות.

חשבון נפש ו'תשובה' אפשר לעשות כל הזמן ואין צורך לחכות ליום כיפור בשבילם, אך בניגוד לדתות אחרות, היהדות ממש תוחמת עבורנו את הזמן הזה, הופכת אותו לפסגה שמקדימים לו הימים הנוראים ומסייעת לאדם בעל הרצון להשתפר לשוב למקום הנכון והחיובי עבורו. כדאי לנצל את הזמן המיוחד הזה, הוא הרי יחזור רק עוד שנה...

בחרתי 3 שירים לועזיים (ברדיו שומעים כבר שירים עבריים רלוונטיים) מעולים למסע בזמן של ימי חשבון נפש, כל אחד מבטא גישה מסויימת בהתמודדות עם המציאות:

עבר
Oi Va Voi - Yesterday's Mistakes (למילים)
"I refuse to replay the mistakes that we made yesterday"


הווה
Pearl Jam - Present Tense (למילים)
"You can spend your time alone redigesting past regrets...Or you can, come to terms and realize you're the only one who cannot forgive yourself...
Makes much more sense to live in the present tense"


עתיד
The Beatles - Tomorrow Never Knows (למילים)
"Turn off your mind, relax and float down stream"


בתקווה שנצליח לחיות בהווה,
תוך מחשבה על העתיד,
לאחר הפקת לקחי העבר והשארתו מאחור.

גמר חתימה טובה וצום מועיל לצמים!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה